top of page
  • Obrázek autoraTattoo Mija

Proces tetování, hloubka vpichu, barvy, alergie, bolest.

TETOVACÍ BARVY a jejich kvalita

Kvalita barev je zásadní pro výsledné tetování a proto vybíráme a používáme ty nejkvalitnější inkousty, které jsou na trhu. Na barvách rozhodně nemá smysl šetřit, naopak! Mimo to má Evropská Unie velmi přísné normy na to, které barvy se do Evropy mohou dovážet a které ne, takže se dá říci, že se tady nedá narazit vyloženě na špatnou barvu (nejčastější dovoz je USA, státy EU - Itálie, Německo) a jako ve všech odvětvích, tak Čína falšuje i tetovací barvy, které ale většina obchodů s tetovacími barvami naštěstí neobjednává. Tak právě prot je potřeba barvičky pečlivě vybírat.


Všechny tetovací barvy, které používáme jsou veganské - neobsahují žádné látky, a to ani stopové množství, živočišného původu a nejsou testovány na zvířatech. I to je nedílná složka naší vnitropodnikové filozofie.


Co se týče finální sytosti zahojené barvy, tak je dána dvěma faktory –kvalitou barvy – monožstvím pigmentu v ní obsažené a vaším vlastním pigmentem. Po vytetování se pigment barvy mísí s pigmentem Vaším a právě tento proces určí finální barevnost. Čili na někom může být stejný inkoust o něco málo světlejší, než na někom jiném. Nejvíce je stálost a sytost barvy znát na černé. U té používáme produkty s vyšší koncentrací pigmentu značky Panthera nebo Dynamic. Tyto barvy vydrží černé i po letech.

U ostatních barev máme odzkoušené a nedáme dopustit na značky World famous Ink, Moms, Solid Ink , Intenze a Fusion Ink, takže s těmi se u nás setkáte nejčastěji.U ředění barev – když je potřeba dosáhnout vyšší světlosti se stejnou barvou – přechody, stínování - řědíme speciálním roztokem, které obsahuje destilovanou vodu a glycerin, který je na řědění barev nejlepší a zároveň pomáhá barvám vstřebávat se do pokožky. Tetovací barva se v žádném případě nesmí ředit vodou z kohoutku a to proto, že mimo jiné obsahuje chlor, který jednak ničí pigmenty barvy a jednak může způsobit zarudnutí pokožky, která je už tak procesem tetování dost zatížená.


JAK HLUBOKO DO POKOŽKY SE ZAPÍCHNE JEHLA?

Kůže se skládá ze 3 vrstev – epidermis (pokožka), dermis (škára) a podkoží (podkožní vazivo). Jehly proniknou skrz svrchní vrstvu kůže (epidermis, silnou 0,1 mm) do druhé vrstvy, do DERMIS, která je tvořena pojivovou tkání s nervy, cévami, vlasovými folikuly, potními a mazovými žlázami a je silná až 2,5 mm. Inkoust se usadí v dermis někde mezi 1,5 – 2,5 mm. A právě toto je hlavní rozdíl mezi tetováním a permanentním make-upem, který je aplikován do epidermis, která se často obměňuje, což je jedním z faktorů, proč permanentní make-up postupně zmizí, dalším je, že se na jeho tetování používají pigmenty, které se v pokožce nakonec vstřebají, narozdíl od tetovacích barev, jejichž pigmenty jsou trvalé.


Tetovací barva se tedy v DERMIS „usadí“ a už se nehne. Tetování si tedy nezničíte ani když se odřete, pokud se jedná o povrchovější odřeniny, zničíte ho až v případě, když je odřenina nebo ráno hluboká a zničíte si kůži. Nicméně to se dá po dohojení kůže zase opravit.

Hloubka vpichu jehly je ovlivněna více faktory – jednak tím jakou tatér vyvine na mašinku a jehlu tlak (tetuje se velmi jemně, vím, že Vy na druhé straně jehly takový pocit nemáte :) My však na jehly netlačíme, naopak tetujeme jemně, aby se linka nerozpila, apod.), jednak na konkrétním místě, kde se tetuje, pokožka je v každém místě trochu jinak silná, je to však v řádech milimetrů. Nemusíte se bát, kůže je velmi silná a pevná, takže i kdyby tatér chtěl, hlouběji se s jehlou nedostane.

Dnešní tetovací strojky jsou velmi rychlé a mají kmitočet 60 až 160 otáček za sekundu podle nastavení, což je velmi rychle a na pohled to působí jako tah tužkou.
ALERGICKÉ REAKCE na tetovací barvy či latex

Alergické reakce na tetovací barvu jsou vzácné a objevují se zřídka (nejčastěji jsou na červenou, modrou a zelenou barvu, které mohou obsahovat kovy (kobalt, chrom, mangan nebo nikl), bílá barva obsahuje oxid titaničitý (TiO2), který se ale běžně používá v potravinářství a opalovacích krémech. Většina lidí na jmenované příměsi alergickou reakci nemá, není však možné vyloučit všechny a bohužel neexistuje cesta, jak zjistit předem, jestli alergická reakce nastane nebo ne. Pokud jste se již v minulosti s nějakou podobnou alergickou reakcí na kovy setkali, tak se vyhněte barevným odstínům, v černé barvě žádné takové alergeny nejsou.


Další možný alergen v procesu tetování je latex, ze kterého jsou vyrobeny rukavice, které tatérky používají. Pokud víte, že máte alergii na latex, je nutné na to tatérku upozornit. Ve studiu máme pro tyto případy připravené nitrilové rukavice, které alergické reakce nezpůsobují, jen o tom musíme vědět.


BOLEST při tetování

Bolest při tetování je velmi individuální záležitost a záleží na více faktorech. Co je pro někoho příjemné šimrání, může být pro druhého nesnesitelná bolest.


Pocitově by se dal samotný proces přirovnat k škrábání špendlíkem. Já osobně bych tetování přirovnala k depilaci epilátorem :) někde to bolí, někde ne. Takhle informace tedy asi není příliš vypovídající pro pány, nicméně mně to přijde nejtrefnější :)

Obecně však bolest při tetování závisí primárně na inervaci kůže, jak moc je v daném místě propletena nervy, dále na motivu samotném - na jeho umístění a velikosti vzoru (velká tetování jsou rozdělena do několika sezení). Bolest ovlivňuje samozřejmě i aktuální stav tetovaného. Je dobré se hezky vyspat a hlavně se nasnídat!


Mezi bolestivější místa patří např. nárt, kotník, hrudník a žebra. Ale vždycky se to dá vydržet. Je to ale v hlavě jako všechno. Pokud si řeknete, že to prostě vydržíte, protože jste si to přáli a na nové tetování se těšíte a nepřistupujete k tomu tragicky, tak ani prožitek není tak silný.
コメント


bottom of page